ברוכים הבאים לאתר של : ד"ר דני סימן טוב Ph.d ברפואה משלימה

טיפול לבעיות כאבי כתפיים וכתף קפואה

כאבי כתפיים

נראה כי את מרבית תופעות הכאב באזורי הכתפיים והצוואר אנו מעוללים לעצמינו.

נשמע מפתיע? תנסו לחשוב כמה משעות היום אתם יושבים במנח לא נכון, אולי תוך כדי צפייה בטלוויזיה, אולי כשאתם גוללים בטלפון הנייד שלכם, או חמור מכך מחזיקים אותו הכתף כי הידיים שלכם עסוקות במשהו אחר…

נשמע מוכר? 

לתנוחות בהן אנו מחזיקים את הגוף בשיגרת היום יום, ישנה השפעה רבה על בעיות וכאבים המתפתחים במערכת השלד והשרירים שלנו. הבשורה הטובה היא – שזיהוי התנהגות שניתן לשפר ובכך גם לראות שיפור במצב הכאב.

הכתפיים - מאפיינים

מפרק הכתף, מורכב מארבעה חלקים הפועלים יחדיו כמנגנון אחד: עצם החזה ועצם הבריח, שיא הכתף יחד עם עצם הבריח, עצם הזרוע, הצלעות האחוריות העליונות יחד עם השכמה. ארבעת החלקים קשורים באמצעות מערכת של שרירים, גידים ורצועות הקושרים יחדיו את העצמות. 

בגוף בריא, מתקיים סנכרון טבעי בין המערכות הנ"ל. ואילו, כאשר יש בעיה בתאום ביניהם, תתעורר פגיעה באחד מהם. יש לראות בדבר ראיית מערכת וכך גם בשיטת הטיפול – משמע , הכתף – כמערכת שלמה ולא להסתפק בנקודה הכואבת ספציפית.

מקור הכאב עשוי להיות מקור שרירי –  הרקמה השרירית, שאחראית על הנעת מפרקים, עלולה לפתח במרכזה אזורים מכווצים הנוטים להשליך כאב לאזורים מרוחקים. מאחר וסביב מפרק הכתף ישנו מערך סבוך של שרירים, שחלקם מניעים וחלקם מייצבים, חוסר איזון בהפעלתם או מאמץ יתר של שריר אחד או יותר, עלול ליצור כאב.

אך מקור הכאב עשוי להיות מקור גבי וצווארי – כאשר קיימים ליקויים תנועתיים, או בבעיות מבניות בעמוד השדרה, למשל: פריצת דיסק או בלט דיסק, שינויים ניווניים בחוליות ועוד, עלולה הרקמה העצבית להיות מגורה וכתוצאה מכך להקרין כאב גם לאזור הכתף.

פריקת כתף

פריקת כתף מתרחשת כאשר עצם הזרוע נמשכת בכוח מהמשטח המפרקי של השכמה שאליו היא מחוברת. עם פריקת הכתף הראשונה, עולים הסיכויים לפריקות חוזרות, זאת משום שפגיעה בגופים המייצבים של המפרק יכולה להוביל לאי-יציבות כרונית. מאידך, הדבר נפוץ יותר בגלאים צעירים. לאחר תקופה ראשונית של מנוחה, יש לעבור טיפול בעיסוי רפואי שיקומי כדי להחזיר את הכתף לתפקוד מיטבי. בתחילה, תוכנית השיקום כוללת תרגילים להשגת טווח תנועה מלא. נתחיל בביצוע תרגילים רק בטווח הנקי מכאב. בשלב מאוחר יותר, נתקדם לתרגילים מורכבים יותר.

כדי להפחית את הסיכויים לפריקות כתף חוזרות, יש לחזק משמעותית את השרירים המייצבים של הכתף.

בכל מקרה של פריקת כתף יש לפנות לרופא כדי לבדוק שאכן מדובר בפריקת כתף ולשלול פגיעות נוספות, כגון שבר. לאחר מכן הרופא יחזיר את הכתף למקומה, ורק לאחר מספר ימי מנוחה- נוכל להתחיל בטיפול בעיסוי רפואי שיקומי להנעת הפרקים כולל טיפול בגלי רדיו והדרכה לתחזוקת הגוף ביום יום .

תופעת הכתף הקפואה

מדובר בתסמונת הבאה לידי ביטוי בכאבים במפרק הכתף וכתוצאה מכך אף במגבלות משמעותיות בתנועה. ידוע כי התופעה כתוצאה מפציעה או ניתוח בכתף, אך לעיתים גם תופיע ללא כל סימנים מקדימים או חבלה כלל. בתסמונת "הכתף הקפואה" ההתלקחות וההידבקויות של קופסית המפרק גורמות למפרק גמיש ומשוחרר בצורה נורמאלית להפוך לנוקשה כאוב ומוגבל משמעותית, כאילו הכתף "קופאת", ומכאן שמה של התופעה. 

 

טיפול בתסמונת הינו מבוסס על עיסוי רפואי שיקומי , אשר מסייעת באופן משמעותי להחזיר את טווחי התנועה והחזרת התפקוד הנורמלי של היד. לצד טיפולי עיסוי מקומי, ניתן ומומלץ לשלב הדרכה לתרגילים עצמאיים בהנחיה ופיקוח של מעסה רפואי שיקומי מוסמך העשויים לזרז את תהליך ההחלמה.

דרכי טיפול

  • עיסוי רפואי שיקומי  – שכולל שילוב של טיפול בגלי רדיו  לשכך כאב, להזרים את הדם ולהרגיע את מערכת העצבים.
  • התאמות ארגונומיות – מומלץ לזהות מהן התנוחות הגורמות או מסייעות לכאב. האם אתם עומדים או יושבים רב היום? מרחק הכסא מהמחשב, הגבהת מסך המחשב, האם אתם מבצעים שימשו ממושך בטלפון ? האם אתם משתמשים באוזניות ? שינויים קטנים עשויים להביא להקלות גדולות בכאב.
  • פעילות גופנית – חולשת השרירים בוודאי אינה מסייעת לגוף להתגבר על הכאב. מומלץ לשלב פעילות המחזקת את חגורת הכתפיים באופן ממוקד אך מתון וקשוב לגוף.

לסיכום

מכירים את הביטוי…"רבות מונח על כתפיו" ? הכוונה למישהו שנושא בנטל/ עומס ומכאן גם  ב-לחץ. ידוע שמתח (סטרס) הוא גורם משפיע על התכווצות השרירים וגורם לבעיות רפואיות נרחבות. הקפידו למתן סטרס, לאזן את הגוף ולהימנע ממתח אשר יחמיר בעיות כגון כאבי כתפיים ועוד.

שאלות נפוצות

דילוג לתוכן